Skip to content

Udarne rupe – hronični niški problem

Autori: Luka Spasić, Stefan Veličković

U poslednjih nekoliko decenija u Srbiji je očigledan problem dotrajale putne infrastrukture, dok se nadležni organi hvale izgradnjom novih kilometara autoputeva. Potpuno je logično postaviti pitanje zbog čega se onda ne održavaju gradski i lokalni putevi? Posmatrajući medije čini se da je Niš najviše pogođen ovim problemom, pogotovo tokom i nakon zimskog režima održavanja puteva.

Naslovi sa portala Južne Vesti; foto: printscreen

(Ne)odgovorna ”Direkcija za izgradnju Grada Niša” 

Odgovorno javno preduzeće u čiju nadležnost spada održavanje putne infrastrukture je “Direkcija za izgradnju Grada Niša”. Iz Direkcije tvrde da se radi na saniranju udarnih rupa i da su radovi tokom prolećne i letnje sezone intenzivni i kvalitetni, međutim, anketirani građani misle malo drugačije. Za potrebe teksta sproveli smo onlajn anketu sa građanima Niša, u okviru koje smo proverili zadovoljstvo radom ovog javnog preduzeća. Rezultati ankete u kojoj je učestvovalo 133 ispitanika iz Niša, poklapaju se sa medijskom slikom. Naime, preko 95% ispitanika nam je odgovorilo da nije zadovoljno kvalitetom niških puteva, kao i da su radovi su spori, neefikasni, da stalno niču nove rupe, a one sanirane se ponovo ”otvaraju”.

Direkciju prate mnoge kontroverze i u najmanju ruku čudne poslovne odluke. Firma MD Univerzal Turs koja je 2017. godine pobedila na tenderu se samo nekoliko meseci pre toga bavila ugostiteljstvom. Vlasnici ove firme su takođe držali i MD GIT čiji su računi blokirani 2015. godine. Nakon reogranizacije 2016. godine u Direkciji se našlo oko 100 zaposlenih manje, da bi neki od njih 2018. godine bili vraćeni na posao, sa dodatnih 5 inženjera, što opet ukazuje na lošu organizaciju i planiranje ljudskih resursa unutar ovog gradskog preduzeća. Ove nelogičnosti ne ulivaju poverenje i uopšte nije čudno što 49 naših ispitanika uputilo neke predloge ili zamerke Direkciji.

Odgovori anketiranih građana na otvoreno pitanje o poboljšanju puteva u Nišu; foto: printscreen

Marta ove godine na niškom Bulevaru Nikole Tesle su uklonjeni  stubovi javne rasvete i srušeno razdelno ostrvo, zbog vojno-policijske parade. Na naše pitanje o rekonstrukciji ove saobraćajnice i koliko će to koštati građane Niša, upućeno 14. 5. 2019. godine niko iz Direkcije nije odgovorio. Javnost je u međuvremenu obaveštena da će revitalizacija koštati oko 45 miliona dinara i da će troškove snositi resorno ministarstvo. Tom prilikom postavili smo i sledeća pitanja: zbog čega je toliko uvećan budžet Direkcije u odnosu na prethodne godine i koji procenat će biti odvojen za puteve, da li Direkcija ima tačan popis oštećenja na gradskim saobraćajnicama i koliko je gradskih saobraćajnica teže oštećeno?

Bivši narodni poslanik Miloš Bošković nije zadovoljan niškim putevima, a kao razlog zbog čega su ulice pune rupa on navodi:

Putevi su u lošem stanju zbog lošeg održavanja, a pre toga i zbog loše izgradnje. Tu su problemi, naravno, dublji. Mislim da prvo treba pogledati same firme koje rade održavanje – da li su i u kakvoj vezi sa ljudima sa vlasti. Najčešće se takvi poslovi i dobijaju “na vezu”, što dalje znači da kvalitet rada može da trpi, jer greške neće biti sankcionisane. Ukratko, nedovoljno novca se ulaže u održavanje, a i to što se uloži se ne iskoristi na najbolji način, zbog problematičnih veza između političara i firmi koji obavljaju održavanje.

Bulevar Nikole Tesle nakon vojne parade; foto: Južne vesti

Građanska borba

Drumski ribar skreće pažnju na problem udarnih rupa; foto: B. R.

Dovitljive Nišlije pokušavaju na razne načine da skrenu pažnju na probleme sa kojima se Direkcija očito neuspešno bori ili ih uopšte ne uočava. Aktivisti i grupe sade cveće po rupama, slave rođendane rupama i pecaju u njima. Jedan od aktivista je upravo i naš sagovornik Bošković.

Na pitanje da li će biti organizovane neke slične aktivnosti u budućnosti on kaže: „Došlo je do smene firmi koje rade održavanje ulica u Nišu. Imam utisak da nove firme rade nešto bolje od ove koja je bila ranije, ali i dalje je to daleko od nekih ozbiljnih standarda. Pratim njihov rad i ako uočim da suviše „zabušavaju” u kraju grada u kome ja živim, biću primoran da opet pokrenem neke akcije.”

Takođe, Bošković predlaže Direkciji da uspostavi lako dostupan kanal komunikacije sa građanima, da se kreira sistem za prijavljivanje rupa, nešto slično aplikaciji Eko lovac” koju je uspostavila JKP Medijana.

Najnoviji trend otpočet krajem prošle godine je brzo postao najefikasniji i najvidljiviji. Ispred mnogih rupa u gradu pojavili su se natpisi ”SNS rupa” i ”SNS ofrlje”. Interesantno je da su sve te rupe vrlo brzo popunjene, a natpisi prekriveni.

[metaslider id=”224″]

Jedan od načina za ukazivanje problema je aplikacija ”Prijavi problem” na Južnim vestima posredstvom koje Nišlije mogu da ukažu na probleme u vezi sa javnom infrastrukturom i higijenom u gradu. Na osnovu ovih prijava građana,novinari ovog portala svojim tekstovima ukazuju široj javnosti, ali i institucijama na komunalne probleme. S obzirom da je jedan portal uveo ovakvu aplikaciju, postavlja se pitanje zašto Direkcija nije kreirala nešto slično?

Finansiranje ”Direkcije”

U našem kratkom istraživanju smo analizirali neke osnovne, ali i manje poznate informacije o finansijama i transparentnosti u radu Direkcije za izgradnju Grada Niša (s obzirom da veliki broj naših ispitanika, 41.4% nije bio upoznat sa radom Direkcije, a samo je 6% pogodilo koliko novca se izdvaja za Direkciju). Odnosno, kako se Direkcija finansira, kolika su i kako raspoređena sredstva i kakav je sadržaj javnih nabavki.

Razlika u budžetom opredeljenim sredstvima za Direkciju; foto: printscreen

Direkcija se finansira iz budžeta Grada Niša, u odnosu na neke prethodne godine, recimo 2014. u kojoj je izdvojeno 889.703.000 dinara iz budžeta grada, ove godine Direkcija dobija 1.166.500.000 dinara. Za saobraćajne površine izdvaja se 220.000.000 dinara, dok se za signalizaciju troši 3.000.000 dinara. Sam budžet Grada Niša iznosi 11.338.647.000 dinara, što znači da se za Direkciju izdvaja nešto manje od 10% ukupnog gradskog budžeta.

Sukcesivni rast budžeta grada i Direkcije ne podrazumeva veću efikasnost, nego povećane troškove. Na putevima nisu rešeni dugogodišnji elementarni problemi, dok se svakog meseca nagomilavaju novi. Građani vrlo često uočavaju rupe i nimalo nisu zadovoljni kvalitetom niških puteva. Postavlja se pitanje da li 220.000.000 dinara nije dovoljno da se pokrpe makar one udarne rupe? Očito da nije ili se ne koriste kako treba.

Budžet Direkcije za 2019. godinu; foto: printscreen

Na naša pitanja da li ste zadovoljni kvalitetom niških puteva, da li Direkcija radi dobar posao i da li troši racionalno novac, Srđan Nonić iz “Niške inicijative” kaže:

Nisam zadovoljan kvalitetom puteva. Koštaju koliko i dobri putevi, poprečni profil im nije adekvatan, brzo se raspadaju usled korišćenja, rupa ima više nego originalnog puta. Direkcija je tek ove godine preuzela da radi puteve kao upravljač, ali ono što se vidi ne razlikuje se od ranijih godina, što se tiče racionalnosti, treba ozbiljno preispitati način uzorkovanja i cene kvadrata puta, da se nekako uvede monitoring na uzorkovanje i praćenje procesa kontrole. Direkcija je godinama bila instrument zbog koga nam je i putna infrastruktura u ovakvom stanju.

Takođe, Nonić smatra da bi trebalo kontrolisati rad Direkcije i to kreiranjem posebnog tela čiji bi članovi bili građani i pripadnici prave opozicije, u suprotnom se stanje neće promeniti.

(Ne)transparentnost rada ”Direkcije”

Još veći problem predstavlja netransparentnost dokumenata i odluka ove važne institucije. Na zvaničnom sajtu Direkcije ne postoje podaci o javnim nabavkama posle 2016. godine, takođe ne postoje programi uređivanja iz prošlih godina (koji uostalom i sadrže informacije o troškovima Direkcije). Direkcija je obavezana da učini pristup tim informacijama jednostavnim, što znači da ne treba samo da budu na sajtu, već na vidljivom i lako nalažljivom mestu.

Zahtevom za slobodan pristup informacijama od javnog značaja mi smo dobili tražene dokumente o javnim nabavkama iz 2017. i 2018. godine (koje nam je Direkcija poslala u propisanom roku). Problem je što i nakon odgovora na naš zahtev na sajtu Direkcije nisu objavljeni ovi dokumenti. Da li Direkcija ne želi da šira javnost sazna kako se troši novac iz budžeta grada, nama nije poznato.

Takođe, na zvaničnom sajtu postoji odeljak ”Pitajte Direkciju” i pregled pitanja i odgovora. Poslednje pitanje postavljeno je 4.1.2017. godine. Da li Nišlije ne postavljaju pitanja ili Direkcija ne odgovara na svako ostaje nepoznato.

[embeddoc url=”https://partnerisrbija.edublogs.org/files/2019/09/Plan-nabavki-2017_page-0001-converted.pdf” download=”none” viewer=”google” ]

Zbog čega se ovi dokumenti o javnim nabavkama ne nalaze na zvaničnom sajtu? S obzirom da je Direkcija ozbiljno i važno preduzeće ovakvi troškovi su i očekivani. Zanimljivo je da internet usluge za 2017. godinu iznose 83.333, a 2018. 50.000 dinara i nabavka kancelarijskog materijala 2017. godine 125.000, dok sledeće godine iznosi 150.000 dinara, što znači da su moguće i redukcije, ali i povećanja troškova.

S obzirom na novac poreskih obveznika kojim raspolaže ovo javno preduzeće, neophodno je da ima transparetniji rad i bolju komunikaciju sa građanima. Ključ leži u tome da svaki građanin Niša mora da ima mogućnost uvida u dokumentaciju koju smo mi dobili putem zahteva za pristup informacijama od javnog značaja i da ima mogućnost da ukaže na svaku nelogičnost u poslovanju bilo kog javnog preduzeća jer su građani ti koji porezima finansiraju njihov rad.

Ovakav odnos između organa javne uprave i građana zahteva odgovornost i opravdanost svakog utrošenog dinara, i ukoliko želimo bolje zdravstvo, školstvo, ili u ovom slučaju bolju putnu infrastrukturu, kao društvo moramo da težimo ka tome.

Nepojmljivo je da u jednom od najvećih i najznačajnijih gradova u Srbiji uopšte diskutujemo o problemima iz prošlog veka. Naši sugrađani su zabrinutiji za Niš od gradskih vlasti, na sve načine pokušavaju da dozovu odgovorne organe pameti i da im ukažu na glavne propuste. Rupe poput ovih na slici ne samo da su estetski neprihvatljive, već mogu izazvati ozbiljne saobraćajne nezgode.

[metaslider id=”242″]

Značajan deo novca poreskih obveznika koji se iz gradskog budžeta izdvaja za ovo preduzeće namenjen je za izgradnju ili sanaciju gradskih ulica, međutim kako građani Niša udarnim rupama slave rođendane, sade cveće ili pecaju u njima, jasno je da sistem ne funkcioniše na najbolji način. Očito je da novac nije problem, već organizacija i transparentniji rad Direkcije.

Neophodno je da jedno ovako važno preduzeće konstantno sarađuje i komunicira sa svojim građanima, da prihvati predloge i savete, ali i da izađe na teren kad god je to potrebno.

Građani Niša su opravdano nezadovoljni, a za to imaju 220 miliona razloga, i čini se da će tako biti sve dokle god za ukazivanje na probleme javne infrastrukture moraju da koriste “gerilske” metode ili da se obraćaju medijma, a ne odgovornom javnom preduzeću.

Naslovna fotografija: Neven Obradović

Kako je tekao proces izrade studentskih radova saznajte od autora u videu ispod:

Ovaj tekst izrađen je u okviru projekta “Budućnost slobode informacija u Srbiji” koji sprovode Partneri za demokratske promene Srbija (Partneri Srbija).

Оvaj tekst proizveden uz finansijsku pomoć Evropske unije. Sadržaj
ovog teksta je isključiva odgovornost autora i ne može se, ni pod kojim
uslovima, smatrati odrazom stavova Evropske unije.

Published inStudentski radovi

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to toolbar